İnferrin Nedir?

İnferrin nedir?

Süt büyüme ve gelişme için çok önemli bir besin öğesidir.Anne Sütü, bebeğimizin dünyaya gelir gelmez neredeyse tüm gereksinimlerini karşılayan ve bu nedenle de büyüleyici özellikleri olan etken maddeler ile dolu en saf, en sade ve en güvenilir besin kaynağıdır. Sütün birçok fonksiyona sahip proteinleri içeren önemli bir gıda maddesi olduğunu biliyoruz. Sütte bulunan proteinlerin yaklaşık %80’ini kazeindir.Kazein sütün çöken kısımdır.Sütteki proteinlerin geri kalanı ise (% 20)serum proteinleri diğer adıyla “whey” proteinlerdir.Çökmeyen ve serbest protein olan whey proteinleri “peynir altı suyu proteini” olarak ta adlandırılır.

Whey Proteinleri nelerdir?

Whey(peynir altı suyu )proteinleri içerisinde yer alan başlıca proteinler şunlardır:

Sütün birçok fonksiyona sahip proteinleri içeren önemli bir gıda maddesi olduğunu biliyoruz. Sütte bulunan proteinlerin yaklaşık %80’ini kazeindir.Kazein sütün çöken kısımdır.Sütteki proteinlerin geri kalanı ise (% 20)serum proteinleri diğer adıyla “whey” proteinlerdir.Çökmeyen ve serbest protein olan whey proteinleri “peynir altı suyu proteini” olarak ta adlandırılır.

Tarihçe Ve Özellikler

1931 yılında Laktoferrin İlk olarak yılında inek sütünde keşfedilmiştir
1960 yılında ise insan sütünde ki en önemli demir bağlayıcı protein olduğu keşfedilmiştir.
Lactoferrin mide asidine ve enzimlere dayanıksız olduğundan dayanıklılığı progel teknolojisiyle artırılarak İNFERRİN molekülü oluşturulmuştur.

İnferrin (Laktoferrin )Vücudumuzda Nerelerde Bulunur?

Sadece sütte olmayıp inferinin içerdiği lactoferrin ayrıca gözyaşı, tükürük, vajinal mukus,seminal plazma, nazal ve bronşiyalsekresyonlar, safra, gastrointestinal sıvılar ve idrar gibi mukozalsekresyonlarda bulunur. Biyolojik vücut sıvılarının birçoğunda bulunmakla birlikte en yüksek olarak anne sütü ve kolostrumda bulunmaktadır.

Tablo 1. Çeşitli biyolojik sıvılarda laktoferrin miktarı (8 , 10 , 16).

Biyolojik SıvıMiktar
Kolostrum(insan)5-7 mg/mL
İnsan sütü1-2 mg/mL
Göz yaşı2.2 mg/mL
Eklem Sıvısı10-80 mg/mL
Tükürük7-10 mg/mL
İnek Sütü20-200 mg/mL
Kolostrum(inek)0.5-1.0 mg/mL
Kolostrum serumu(inek)1.5 mg/mL

Kullanım Alanları ve Etki Mekanizmaları

Daha önce belirtildiği gibi, süt veya peynir altı suyundan elde edilen bLf (bovinLacto-ferrin), bağışıklığı, enfeksiyona karşı direnci, bulaşıcı olmayan hastalıkların kontrolünü, demir emilimini ve genel olarak insan sağlığını geliştirmek için kullanılır.

Bu fonksiyonel özelliklerin birçoğu proteinin yapısal bütünlüğüne büyük ölçüde bağlı olduğundan, bLf ağızdan alındığında midede büyük ölçüde sindirilebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle mide asidine dirençli ve sindirilmeden bağırsaklardan emilimi sağlamak amaçlı geliştirilen patentli inferrinformu oral kullanım için en doğru olan seçenektir.

 1. Antibakteriyal,
 2. Antifungal,
 3. Antiviral,
 4. Antiprotozoal,
 5. Antioksidant,
 6. Antikanserojen,
 7. Antienflamatuar,
 8. Kemik sağlığını iyileştirici,
 9. Bağırsakta demir absorpsiyonunu düzenleyici,IgA ve IgM düzeyini artırma
 10. İmmünomodulatör (antikordüzeyi,B,T ve diğer natural killer aktivite düzenleyici özelliği,beyin glial sistem düzenlemesi vs.)
 11. Bağışıklık sistem güçlendirici,
 12. Epitelyal ve edotelyal doku iyileştirici (growth ve proliferasyon düzenleyerek) gibi birçok biyolojik aktiviteye sahip olduğundan çok fonksiyonlu protein olarak değerlendirilmektedir.

Ne kadar dozda? Nasıl kullanılmalı?

Günlük doz 100 mg olarak genel olarak önerilmektedir.
Yoğurt ve süt içerisine katılarak meyveli yoğurt veya meyveli süt olarak kullanım sağlanabilir. Anne sütüne katılarak anne sütü zenginleştirici olarak önerilmektedir.

Scroll to Top